Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu WCAG
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

OŚK.6220.02.05.2023 - Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach bez oceny oddziaływania na środowisko

                      Pabianice, dnia 22.12.2023 r.

OŚK.6220.02.05.2023                                                          

Decyzja

o środowiskowych uwarunkowaniach

bez oceny oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 71 ust. 1 i 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 ust.1, ust. 2 art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt. 2, ust. 3 ustawy z 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2023.1094 t.j. z dnia 2023.06.12), zwaną dalej ooś, art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. t. j. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm) zwaną dalej kpa, oraz § 3 ust 1 pkt. 71 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na: budowie sieci wodociągowej, magistralnej, niewyposażonej w uzbrojenie przeciwpożarowe, o średnicy 315 mm i długości około 1002 mb" mieszczącej się na działkach nr ewid. 75, 130, 138, 325, 339, obręb 0027 Żytowice, 95-200 Pabianic, gmina Pabianice, powiat Pabianicki,

orzekam

stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko dla wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,

oraz określam dodatkowe warunki i wymagania

  1. Zaplecze techniczne, miejsca magazynowania materiałów budowlanych i odpadów oraz miejsca postoju maszyn budowlanych i sprzętu transportowego zorganizować na terenie utwardzonym, w sposób zabezpieczającym przed przedostawaniem się do środowiska wodno-gruntowego;
  2. Teren inwestycji, na wypadek narażenia środowiska gruntowo-wodnego na zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi, wyposażyć w sorbenty;
  3. W czasie prowadzenia robót budowlanych prowadzić stały monitoring stanu technicznego sprzętu budowlanego i transportowego oraz przypadków wystąpienia zanieczyszczenia gruntu i neutralizację miejsc mogących powodować ewentualne zagrożenia dla środowiska gruntowo-wodnego;
  4. Sprzęt i maszyny wykorzystywane podczas realizacji inwestycji powinny spełniać odpowiednie standardy jakościowe, techniczne, wykluczające emisje do wód i do ziemi zanieczyszczeń z grupy ropopochodnych (oleje, smary, paliwo)
  5. W przypadku przedostania się zanieczyszczeń do gruntu lub wód bezzwłocznie podjąć działania zmierzające do usunięcia skutków i przyczyn awarii;
  6. Przedsięwzięcie zrealizować bez wycinki drzew i krzewów.
  7. W przypadku prowadzenia prac w pobliżu drzew należy je zabezpieczyć na etapie realizacji przedsięwzięcia przed urazami mechanicznymi i innymi uszkodzeniami poprzez oszalowanie deskami pni drzew z użyciem amortyzacji przy pniu (maty słomiane, zużyte opony itp.). Ww. zabezpieczenie wokół pni powinno się zastosować do wysokości pierwszych gałęzi (lub do wysokości ok. 150 cm), dolna krawędź desek powinna opierać się o podłoże, a oszalowanie zaleca się przymocować drutem lub taśmą (bez użycia gwoździ lub innych materiałów uszkadzających drzewo).
  8. Prace w obrębie systemu korzeniowego, co najmniej w terenie wyznaczonym zasięgiem korony drzew, należy prowadzić ze szczególną ostrożnością, zaleca się prowadzić takie prace ręcznie (zastosowanie sprzętu mechanicznego możliwe w wyjątkowej sytuacji, gdy technologia prac wymaga użycia sprzętu). Dodatkowo co najmniej w terenie wyznaczonym zasięgiem korony drzewa powinno się unikać: wykonania placów składowych i dróg dojazdowych, poruszania się sprzętu mechanicznego, składowania materiałów budowlanych, zmian poziomu gruntu. Prace budowlane prowadzić tak, aby unikać obsypywania drzew.
  9. Przy prowadzeniu prac budowlanych dopuszcza się wykorzystanie i przekształcenie elementów przyrodniczych wyłącznie w takim zakresie, w jakim jest to konieczne w związku z realizacją przedsięwzięcia.
  10. Podczas prowadzenia prac budowlanych przewidzieć miejsca do parkowania maszyn budowlanych (zaplecze budowy), na terenie utwardzonym i zabezpieczonym przed ewentualnym wpływem substancji ropopochodnych na środowisko gruntowo-wodne przez wyposażenie w odpowiednie sorbenty.
  11. W trakcie realizacji przedsięwzięcia należy kontrolować wszystkie wykopy oraz inne miejsca mogące stać się pułapką dla drobnych zwierząt (głównie płazów w okresie sezonowych migracji oraz małych ssaków). W przypadku uwięzienia zwierząt, należy podejmować działania zmierzające do ich uwolnienia. Zwierzęta należy przenosić na bezpieczne siedliska zastępcze właściwe dla poszczególnych gatunków.
  12. Zapewnić sprawną organizację i optymalne harmonogramy robót w celu szybkiego zakończenia przedsięwzięcia i ograniczenia czasu trwania uciążliwości spowodowanych robotami budowlanymi.
  13. Roboty budowlane z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego prowadzić w porze dziennej, tj. w godzinach od 6.00 do 22.00 i organizować w taki sposób, aby zminimalizować ilość osób narażonych na hałas o poziomie ponadnormatywnym. Należy zaplanować wszelkie operacje z użyciem ciężkiego sprzętu tak, aby urządzenia emitujące hałas o dużym natężeniu nie pracowały jednocześnie oraz należy przestrzegać zasady wyłączania silników maszyn i pojazdów w czasie przerw w pracy.
  14. Stosować środki techniczne i organizacyjne mające na celu ograniczenie emisji pyłu z terenu przedsięwzięcia, powstającego podczas prowadzenia prac budowlanych, jak i podczas transportu materiałów budowlanych (w tym unikać rozsypywania materiałów pylistych na terenie budowy, osłaniać ewentualne składowiska kruszyw, piasku, zawierające drobne frakcje pyłowe przed działaniem wiatru, w dni słoneczne i wietrzne stosować zraszanie potencjalnych miejsc wtórnego pylenia za pomocą odpowiednich spryskiwaczy, do transportu materiałów pylistych stosować pojazdy ciężarowe wyposażone w systemy zabezpieczające przed rozwiewaniem).
  15. Zaplanować wszelkie prace budowlane z użyciem sprzętu i maszyn budowlanych. Stosować sprzęt w dobrym stanie technicznym. Sprzęt i maszyny wykorzystywane podczas realizacji przedsięwzięcia winny spełniać odpowiednie standardy jakościowe, techniczne, wykluczające emisje do wód i do ziemi zanieczyszczeń z grupy ropopochodnych (oleje, smary, paliwo).
  16. Ścieki bytowe z placu budowy należy odprowadzać do szczelnych, przenośnych sanitariatów, a następnie przekazać firmie zajmującej się wywozem nieczystości płynnych, posiadającej stosowne zezwolenia.
  17. Odpady wytworzone w trakcie budowy oraz eksploatacji przedsięwzięcia należy gromadzić selektywnie, w uporządkowany sposób i przechowywać w miejscach do tego specjalnie przeznaczonych i oznakowanych (np. kontenery, pojemniki, zbiorniki, wyznaczone miejsca), w warunkach odpowiednio zabezpieczonych przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz przed dostępem osób postronnych i zwierząt, a następnie przekazywać firmom posiadającym stosowne zezwolenie na zbieranie odpadów, odzysk czy unieszkodliwienie.
  18. Na etapie eksploatacji poddawać regularnej kontroli stan instalacji oraz wykonywać na bieżąco niezbędne naprawy i konserwacje.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 73 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zwanej dalej Ustawą, postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia. Zgodnie z art. 71 ust. 2 powołanej powyżej ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymagają przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Wójt Gminy Pabianice klasyfikuje przedsięwzięcie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogąco znacząco oddziaływać na środowisko jako określone w:

§3. ust. 1 pkt. 71: rurociągi wodociągowe magistralne do przesyłania wody oraz przewody wodociągowe magistralne doprowadzające wodę od stacji uzdatniania do przewodów wodociągowych rozdzielczych, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bez wykopową;

Dnia 17.10.2023 r. do Wójta Gminy Pabianice zwróciła się Gmina o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na „budowie sieci wodociągowej, magistralnej, niewyposażonej w uzbrojenie przeciwpożarowe, o średnicy 315 mm i długości około 1002 mb" mieszczącej się na działkach nr ewid. 75, 130, 138, 325, 339, obręb 0027 Żytowice, 95-200 Pabianic, gmina Pabianice, powiat Pabianicki.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym uchwałą Nr XX/134/2004 Rady Gminy Pabianice z dnia 28 kwietnia 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2004 r. Nr 193, poz. 1734 z późn. zm.), działka nr 75 obręb Żytowice przeznaczona jest pod drogę  (oznaczenie na rysunku planu symbolem 34KL). Działka nr 130 obręb Żytowice objęta ww. uchwałą przeznaczona jest pod tereny obiektów związanych z zaopatrzeniem w wodę – ujęcia wody i stacje wodociągowe (oznaczenie na rysunku planu symbolem 10WZ), wraz z rezerwą terenu na poszerzenie drogi (oznaczenie na rysunku planu symbolem 34KL). Działka nr 138 obręb Żytowice objęta ww. uchwałą przeznaczona jest pod uprawy rolne (oznaczenie na rysunku planu symbolem RP), wraz z rezerwą terenu na poszerzenie dróg (oznaczenie na rysunku planu symbolem 34KL i 55KD). Działka nr 325 obręb Żytowice objęta ww. uchwałą przeznaczona jest pod drogę (oznaczenie na rysunku planu symbolem 15KZ). Działka nr 339 obręb Żytowice objęta ww. uchwałą przeznaczona jest pod siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej (oznaczenie na rysunku planu symbolem 2OSP), wraz z rezerwą terenu na poszerzenie drogi (oznaczenie na rysunku planu symbolem 15KZ).

Dnia 17.10.2023 r. wszczęto postepowanie oraz wystąpiono do organów opiniujących tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pabianicach oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, o wyrażenie opinii co do potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Pismem z dnia 03.11.2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach wydał opinię i nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Swoją opinię podtrzymał w piśmie z dnia 29.11.2023 r. Pismem z dnia 06.11.2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Wójta Gminy do uzupełnienia karty informacyjnej, oraz zawiadomił, że wydania opinii nie będzie możliwe w ustawowym terminie oraz nastąpi do dnia 6 grudnia 2023 r. Wójt Gminy pismem z dnia 16.11.2023 r. przekazał wymagane dokumenty i uzupełnienia do organów opiniujących. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z dnia 6 grudnia wydałem opinię, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz wskazał na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach istotnych warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia. Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Sieradzu pismem z dnia 7 listopada nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz wskazał na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymienionych warunków i wymagań. Swoją opinię podtrzymał w piśmie z dnia 29.11.2023 r.

Dnia 08.12.2023 r. zawiadomiono strony o zebraniu materiału dowodowego.

Mając powyższe na uwadze Organ uznał, że realizacja przedsięwzięcia, ze względu na jego skalę oraz zastosowane rozwiązania chroniące środowisko, zapewnia dotrzymanie odpowiedniej jakości poszczególnych elementów środowiska.

W trakcie prowadzonego postępowania do Wójta Gminy Pabianice nie wpłynęły żadne wnioski czy uwagi dotyczące realizacji planowanego przedsięwzięcia. Z uwagi na odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, postępowanie w przedmiotowej sprawie nie wymagało zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa.

Niniejsza decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie prowadzonym przez Wójta Gminy Pabianice oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Pabianice.

Charakterystyka przedsięwzięcia jest obligatoryjnym złącznikiem Decyzji.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

  1. Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, za pośrednictwem Wójta Gminy Pabianice, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu, a wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje jej wykonanie.
  2. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna.
  3. Prawomocność decyzji musi zostać potwierdzona przez organ wydający decyzję, poprzez zamieszczenie w niej klauzuli stwierdzającej ostateczność.

 

 

Otrzymują:

  1. Strony postępowania poprzez obwieszczenie.
  2. Inwestor
  3. Organy opiniujące (3)
  4. a/a

Do wiadomości:

  1. Tablica ogłoszeń Sołectwa Żytowice
  2. Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Pabianice
  3. Starostwo Powiatowe w Pabianicach

Załącznik Charakterystyka przedsięwzięcia

Do decyzji znak OŚN.6220.02.05.2023

Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi obligatoryjny załącznik do decyzji znak OŚN.6220.02.05.2023 z dnia 22.12.2023 r.

Przedmiotowe przedsięwzięcie obejmuje budowę sieci wodociągowej, magistralnej, niewyposażonej w uzbrojenie przeciwpożarowe, o średnicy 315 mm i długości ok. 1002 mb, w miejscowości Żytowice,  na terenie Gminy Pabianice.

Jest to zadanie inwestycyjne z zakresu gospodarki wodnej. Celem inwestycji jest usprawnienie dostawy wody na obszarze miejscowości Żytowice, dla terenów położonych w większej odległości od Stacji Uzdatniania Wody w Żytowicach, w związku z intensyfikacją rozwoju zabudowy mieszkaniowej na terenie miejscowości oraz uzyskanie równiejszego rozkładu ciśnień w sieci wodociągów rozdzielczych.

W ramach zadania inwestycyjnego wybudowana zostanie sieć wodociągowa, magistralna, z rur PEHD RC o średnicy 315 mm, łączonych przez zgrzewanie. Do budowy sieci zostanie zastosowana technologia bez wykopowa, z wykorzystaniem metody przewiertu sterowanego.

Planowana inwestycja będzie realizowane w granicach działek stanowiących wydzielony pas drogowy drogi gminnej oraz drogi powiatowej, w nieutwardzonych poboczach drogowych. Magistrala wodociągowa usytuowana będzie na działkach o następujących numerach ewidencyjnych: 75, 130, 138, 325, 339, obręb Żytowice.

Przy drogach, na których zlokalizowana będzie inwestycja znajdują się tereny zabudowy zagrodowej, mieszkaniowej, jednorodzinnej, budynki usługowe oraz siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej i Stacja Uzdatniania Wody Żytowice.

Planowane przedsięwzięcie jest inwestycją podziemną liniową, stąd nie wystąpi docelowe zajęcie powierzchni zajmowanej nieruchomości. Wybudowanie magistrali wodociągowej wraz z niezbędną armaturą, w postaci jednej zasuwy o średnicy DN 300 mm oraz jednego zaworu odpowietrzającego, nie spowoduje zmiany przeznaczenia terenu.

Z uwagi na zastosowanie bez wykopowej technologii budowy sieci magistralnej, podczas prac budowlanych, zostaną wykonane punktowe komory robocze, na załamaniach projektowanej magistrali. Komory będą zlokalizowane na nieutwardzonych poboczach. Po zakończeniu prac i zasypaniu komór, teren zostanie przywrócony do stanu niepogorszonego jak przed przystąpieniem do robót.

Wykopem otwartym planuje się prowadzenie robót budowlanych na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Żytowicach. Po zakończeniu robót teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.

W trakcie procesu projektowania przeprowadzono wizję w terenie i stwierdzono, że w projektowanych pasach robót nie występują zadrzewienia. Jedyna zieleń jaka ulegnie naruszeniu to trawniki znajdujące się w poboczach, które po zakończeniu prac zostaną zrekultywowane poprzez odtworzenie naturalnego układu gleby oraz obsiew lub zadarnienie z wykorzystaniem rodzimych gatunków traw.  

Sieć wodociągowa magistralna zostanie wykonana w technologii bez wykopowej, metodą przewiertu sterowanego. Zastosowanie technologii wykopu otwartego, wąsko przestrzennego, szalowanego przewiduje się jedynie w obrębie Stacji Uzdatniania Wody Żytowice.

Do budowy zastosowane będą rury wodociągowe, wykonane z polietylenu, który jest materiałem zapewniającym szczelność, spełniającym wymagania obowiązujących norm i przepisów. Rurociągi oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca (studnie rewizyjne) wykonane będą z atestowanych wyrobów budowlanych, dopuszczonych do stosowania w budownictwie. Łączna długość magistrali wodociągowej o średnicy 315 mm to ok. 1002 metry bieżące.

Z uwagi na zastosowanie metody przewiertu sterowanego i lokalizację komór roboczych w poboczach, nie przewiduje się w ramach inwestycji ingerencji w asfaltową nawierzchnię dróg. Teren, w którym zlokalizowane zostaną komory robocze, po zakończeniu budowy zostanie przywrócony do stanu sprzed realizacji robót.

Z uwagi na intensyfikację zabudowy mieszkaniowej w miejscowości Żytowice, a także w związku z występującą w ostatnich latach suszą hydrogeologiczną, zwiększa się zapotrzebowanie na wodę.

Zaproponowane rozwiązanie budowy wodociągu magistralnego pozwoli na podanie niezbędnych ilości wody na tereny położone w większej odległości od Stacji Uzdatniania Wody Żytowice oraz zapewni  rozkład ciśnień bardziej korzystny dla eksploatacji sieci wodociągowej i skutecznego zaopatrzenia mieszkańców w wodę, zgodnie z ich zapotrzebowaniem.