Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu WCAG
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

2024.04.05 - Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej

DOCXWzór oferty (55,83KB)

DOCKarta oceny formalnej (42,50KB)
DOCXKarta oceny merytorycznej (19,64KB)

DOCXZaproszenie do udziału w pracach komisji konkursowej do opiniowania ofert w otwartych konkurs ofert na realizację zadań publicznych zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. (16,46KB)
DOCXFORMULARZ ZGŁOSZENIA kandydata do udziału w pracach komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej ogłoszonego przez Wójta Gminy Pabianice (23,37KB)
 

 

Data ogłoszenia: 05.04.2024

 

OGŁOSZENIE OTWARTEGO KONKURSU OFERT

WÓJT GMINY PABIANICE

Działając na podstawie art.11 ust.2,art.13 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.) ,uchwały Nr LXXXIX/578/2023 Rady Gminy Pabianice z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie ustalenia Rocznego Programu Współpracy na rok 2024 Gminy Pabianice z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

I. Rodzaj zadania

 Konkurs obejmuje zadania realizowane w formie wsparcia , których celem w szczególności jest rozwijanie wśród mieszkańców Gminy, w szczególności wśród dzieci i młodzieży świadomości kultury regionalnej oraz pielęgnowania tradycji narodowych i wiedzy historycznej. Zadania zgłaszane do otwartego konkursu ofert, będą realizowane poprzez dofinasowanie:

1) organizacja inscenizacji historycznych, spektakli, festiwali historycznych, edukacyjnych ważnych dla historii regionu (Gminy Pabianice) skierowanych dla mieszkańców oraz w szczególności dzieci i młodzieży;

2) upowszechniania wiedzy na temat wydarzeń historycznych, które miały miejsce na terenie Gminy Pabianice, wykorzystanie sztuki, technologii nowoczesnej (m.in. graffiti, rzeźby, social mediów) do przedstawienia, promowania historii regionu, wydarzeń historycznych, historii przodków, kreowania społecznych i patriotycznych inicjatyw, głównie wśród dzieci i młodzieży.

Obligatoryjne rezultaty zadania: zorganizowanie wydarzenia, przedsięwzięcia w formach wskazanych powyżej w terminie określonym w pkt III.1 niniejszego ogłoszenia.

Rezultaty muszą być mierzalne i weryfikowalne. Dla wszystkich rodzajów rezultatów należy określić wskaźniki( fakty i zjawiska, które udowadniają, że planowana zmiana zachodzi oraz sposób ich monitorowania).

Rezultaty zmierzają do osiągnięcia celów, powinny być konkretne i realne do osiągnięcia, a także spójne z zaplanowanymi działaniami i zakładanymi wydatkami.

Rekomendowany sposób monitorowania rezultatów:  listy uczestników, wykaz zrealizowanych działań, plakaty, ulotki, indywidulane opinie osoby prowadzącej zajęcia, dokumentacja zdjęciowa, relacje w social mediach itp.

II. Zasady przyznawania dotacji

1. W otwartym konkursie ofert mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe oraz inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwane dalej organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działalność statutową w dziedzinie objętej konkursem.

Wobec powyższego proszę o załączenie do oferty odpisu statutu oferenta ubiegającego się o środki w ramach konkursu.

2. Organizacja ubiegająca się o środki w ramach otwartego konkursu ofert, może przedłożyć więcej niż jedną ofertę na realizację zadania publicznego.

3. Rozpatrzeniu podlegać będą wyłącznie oferty sporządzone wg wzoru zawartego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U.  2018 r., poz. 2057).

4. Złożenie oferty nie jest jednoznaczne z przyznaniem dotacji lub z przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości.

5. Organizacja powinna przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny.

III. Termin i warunki realizacji zadań

1. Termin realizacji zadania zawierać się musi w przedziale czasowym od dnia 15 maja 2024 r. do dnia 15 sierpnia 2024 r.

2. Zadanie realizowane jest w trybie wspierania :

1) procentowy udział dotacji w całkowitych kosztach zadania publicznego wynosić może maksymalnie 80 %,

2) 20 % wkładu oferenta stanowić może:

a) wkład  własny finansowy,

b) wkład własny niefinansowy ( osobowy, rzeczowy),

c) świadczenia pieniężne od odbiorców zadania publicznego (pod warunkiem, że Oferent prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego, z której przychód przeznacza na działalność statutową)

d) środki finansowe z innych źródeł publicznych ( np. dotacje z budżetu państwa lub innej jednostki samorządu terytorialnego),

e) pozostałe (np. darowizny).

3. Do wartości zadania można wliczyć wkład niefinansowy tj. wkład osobowy i/lub wkład rzeczowy (wycenione po cenach rynkowych wraz z podaniem sposobu wyceny)

Wkład osobowy: praca społeczna członków Oferenta i świadczenia wolontariuszy zaangażowanych w realizację zadania.)

Wkład rzeczowy: m.in. sprzęty, sale, pomieszczenia, materiały, którymi dysponuje Oferent i które zamierza wykorzystać podczas realizacji zadania. Mogą być one jego własnością, zostać mu podarowane lub użyczone (np. nagrody ufundowane przez sponsora). To także usługi świadczone nieodpłatnie na rzecz Oferenta przez inny podmiot (np. usługa transportowa, hotelowa, poligraficzna i in.), które będą wykorzystywane podczas realizacji zadania publicznego.

c) realizacja zadania zleconego oferentowi zadania nastąpi po zawarciu umowy z możliwością zaliczenia do kosztów realizacji zadania wydatków własnych poniesionych przez oferenta od dnia zawarcia umowy.

Aby wydatek był kwalifikowalny musi być poniesiony w terminie określonym w umowie.

3. Koszty administracyjne stanowić mogą  maksymalnie 10 % wnioskowanej kwoty dotacji.

4. W sytuacji, gdy oferent wnosi do realizacji zadania wkład osobowy w postaci świadczenia pracy wolontariuszy i/lub pracy społecznej członków organizacji konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:

a) zakres, sposób i liczba godzin wykonywania pracy przez wolontariusza powinny być określone w porozumieniu zawartym zgodnie z art. 44 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

b) rozliczenie pracy społecznej członków organizacji lub świadczenia wolontariuszy w ramach realizacji zadania odbywa się na podstawie oświadczenia tej osoby, z którego wynika zakres prac , ilość godzin, wraz z zatwierdzeniem i wyceną w/w pracy przez osobę upoważnioną lub zleceniodawcę.

5. Sposób wyliczenia wkładu osobowego (i/lub rzeczowego) wskazany winien być w pkt IV.2 oferty „Zasoby kadrowe, rzeczowe i finansowe oferenta, które będą wykorzystane do realizacji zadania”.

6. Plan i harmonogram działań w zakresie realizacji zadania publicznego powinien być określony w ofercie w sposób szczegółowy i spójny z zestawieniem kosztów realizacji zadania.

7. Koszty poniesione w ramach realizacji zadania zostaną uznane za zasadne gdy zostały uwzględnione w zestawieniu kosztów realizacji zadania ( ewentualnych aktualizacjach), są niezbędne i związane z realizacją zadania oraz są udokumentowane właściwymi dokumentami księgowymi, innymi dowodami. Organizacja zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zobowiązana jest do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej i ewidencji księgowej zadania.

8. Koszty realizacji zadania mogą być wydatkowane tylko na cele związane z realizowanym zadaniem i wyłącznie na potrzeby osób, dla których jest adresowane.

9. Za wydatki , które nie mogą być sfinansowane z dotacji uznaje się w szczególności:

a) koszty związane z realizacją dotowanego zadania powstałe poza okresem określonym w umowie,

b) zakup środków trwałych, których koszt jednostkowy przekracza 10 000,00 zł brutto,

c) koszty administracyjne, przekraczające 10 % wnioskowanej kwoty.

d) odsetki od zobowiązań uregulowanych po terminie płatności.

e) zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji

f) podatki, cła, opłaty skarbowe

10. Po podpisaniu umowy zmiany w tabeli „ Plan i harmonogram działań” wymagają informacji pisemnej od zleceniobiorcy i zawarcia aneksu do umowy.

11. W trakcie realizacji zadania dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów działania oraz pomiędzy działaniami określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów w ofercie realizacji zadania.

Przesunięcia uznane są za zgodne z umową, gdy dana pozycja kosztorysu nie wzrośnie lub zmaleje o 30%

Zmiana powyżej 30% oraz utworzenie nowej pozycji kosztorysu wymagają zawarcia aneksu do umowy, po uprzednim przedstawieniu zaktualizowanej kalkulacji kosztów.

12. Podmioty, realizujące zlecone zadania, zobowiązane są do informowania w wydawanych przez siebie, w ramach zadania, publikacjach, swoich materiałach informacyjnych, poprzez media, jak również stosownie do charakteru zadania, poprzez widoczną w miejscu jego realizacji tablicę lub przez ustną informację kierowaną do odbiorców, o fakcie dofinansowania realizacji zadania przez Gminę Pabianice.

13. Oferent realizując zadanie, zobowiązany jest do stosowania przepisów prawa, w szczególności Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46 WE( ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 r.) oraz wydanych na jego  podstawie krajowych przepisach z zakresu ochrony danych osobowych, w tym ustawy z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych ( Dz. U. z 2019 r. poz. 1781) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych ( Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 ze zm.)

14. Oferent zobowiązany jest wypełnić pkt III. 5 oferty tj. „ Opis zakładanych rezultatów realizacji zadania publicznego oraz pkt. III.6 tj.  „ dodatkowe  informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego”.

W trakcie realizacji zadania publicznego oferent zobowiązany jest do zbierania i prowadzenia dokumentacji, która została określona w ogłoszeniu – „ rekomendowane sposoby monitorowania rezultatów”. Nieosiągnięcie rezultatów określonych w ofercie może rodzić konsekwencje proporcjonalnego zwrotu dotacji.

15. Po zakończeniu zadania wymagane jest od zleceniobiorcy złożenie sprawozdania z wykonania zadania publicznego w ciągu 30 dni od zakończenia realizacji  zadania na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań ( Dz.U.  2018 r., poz. 2057)

IV. Termin i miejsce składania ofert

1. Oferty na realizację zadania należy składać w Urzędzie Gminy w Pabianicach, ul. Torowa 21, 95-200 Pabianice, sekretariat pok. 1 lub przesłać pocztą w terminie do dnia 29 kwietnia 2024 r., godz. 16.00 ( decyduje data wpływu).

Oferty należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie: nazwa i adres organizacji pozarządowej, z dopiskiem „ Otwarty konkurs ofert zadania w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

  ”, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzoru ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań ( Dz.U. z 2018 r. poz. 2057).

W jednej kopercie może być tylko jedna oferta.

Nie będą rozpatrywane oferty przesłane drogą elektroniczną lub faksem.

2. Oferty muszą być  podpisane przez osoby uprawnione.

W związku z powyższym proszę o przedłożenie w załączeniu do oferty ( np. aktualnego odpisu z rejestru lub wyciągu z ewidencji lub innego dokumentu potwierdzającego status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących).

V. Tryb i kryteria wyboru oferty

1. Wybór ofert na wykonanie zadania dokonany zostanie w terminie do 10.05.2024 r.

2. Komisja konkursowa dokona oceny formalnej oferty. Wzór karty oceny formalnej stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.

3. Złożona oferta musi być wypełniona w sposób przejrzysty i czytelny.

4. Nie będą przyjmowane oferty złożone drogą elektroniczną.

5. Oferty złożone na niewłaściwych drukach, niekompletne lub złożone po wyznaczonym terminie zostaną odrzucane z przyczyn formalnych.

6. Komisja konkursowa zastrzega sobie możliwość wystąpienia do oferenta o dodatkowe informacje mogące mieć istotne znaczenie dla oceny oferty i zawarcia umowy.

7. Rozpatrywane będą wyłącznie oferty kompletne i prawidłowo wypełnione, złożone w terminie określonym w ogłoszeniu konkursowym.

8. Dopuszcza się możliwość uzupełniania braków formalnych złożonej oferty na pisemne lub mailowe wezwanie. Uzupełnienia oferty należy dokonać w terminie 3 dni od otrzymania informacji do jej uzupełnienia. W przypadku braku uzupełnienia oferty lub dalszych braków formalnych oferta podlega odrzuceniu.

9. Oferty spełniające wymogi formalne będą oceniane przez komisję konkursową pod względem merytorycznym, według kryteriów wskazanych w karcie oceny merytorycznej stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.

10. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w konkursie wynosi 20.

11. Za ofertę zaopiniowaną pozytywnie uważa się każdą, która łącznie uzyska minimum 11 punktów.

12. W przypadku przyznania niższej niż wnioskowana kwota dotacji, oferent decydujący się na zawarcie umowy zobowiązany jest dostarczyć do Urzędu Gminy w Pabianicach w terminie 5 dni od dnia ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert, zaktualizowanej oferty lub poszczególnych jej pozycji( zgodnie z obowiązującym wzorem oferty).

13. W przypadku otrzymania dotacji niższej niż wnioskowana, oferent może zmniejszyć wkład własny przy zachowaniu proporcji wskazanych w ofercie. Przy uzyskaniu dotacji niższej niż wnioskował oferent, wymagana jest aktualizacja kosztorysu i harmonogramu realizacji zadania.

14. Wynik wyboru ogłoszony zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Gminy Pabianice oraz na tablicy ogłoszeń Urzędowych Urzędu Gminy w Pabianicach.

15. Decyzję o wyborze oferty i udzieleniu dotacji podejmie w formie zarządzenia Wójt Gminy Pabianice.

16.Zastrzega się możliwość przesunięcia terminu składania ofert, zmiany terminu zakończenia postepowania konkursowego oraz zmiany wysokości środków w zadaniu konkursowym, bez podania przyczyny – nie później niż do dnia zatwierdzenia wyników konkursu.

17. Zastrzega się możliwość odwołania konkursu ofert, bez podania przyczyny, przed upływem terminu składania ofert w konkursie.

18. Oferent realizując zadanie publiczne jest zobowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o któ9rych mowa w art.6 ustawy.

VI. Wysokość środków publicznych przeznaczona na realizację zadania

1. Wysokość środków publicznych planowanych na realizację zadania w roku 2024 wynosi 50 000,00 zł. (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych 00 gr)

2. Wysokość środków planowanych na realizację zadania może ulec zmianie.

2. Informacja o zrealizowanych przez gminę w zakresie objętym przedmiotowym ogłoszeniem we współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami o których mowa w art.3. ust. 3 ustawy oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowanymi.

W roku 2023 na dofinansowanie zadań z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej nie wydatkowała środków publicznych w formie dotacji celowych dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

DOCXWzór oferty (55,83KB)

DOCKarta oceny formalnej (42,50KB)
DOCXKarta oceny merytorycznej (19,64KB)

DOCXZaproszenie do udziału w pracach komisji konkursowej do opiniowania ofert w otwartych konkurs ofert na realizację zadań publicznych zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. (16,46KB)
DOCXFORMULARZ ZGŁOSZENIA kandydata do udziału w pracach komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej ogłoszonego przez Wójta Gminy Pabianice (23,37KB)